Izrada zlatoveza preko kartona

Povodom Tjedna cjeloživotnog učenja u Srednjoj strukovnoj školi 2. 10. 2019. održana je radionica Izrade zlatoveza preko kartona.

Zlatovez je tradicijski vez koji je bio znak prestiža obitelji, a najviše pokazuje ljepotu veza upravo tehnikom zlatom preko kartona. Poznati slavonski zlatni vez radi se tako da se s gornje strane platna (pliša) stavlja zlatni konac, dolje žuti konac, a između je već prije precizno izrezan i zalijepljen papir koji služi kao šablona. Tada započinje strpljiva izrada izabrane slike.

Iako se prije koristio samo za narodne nošnje u novije vrijeme je sve više inspiracija za razne modne detalje na torbicama, broševima, narukvicama i dr.

Radionica je bila otvorena za sve zainteresirane pa su mogli sudjelovati svi koji su željeli naučiti nešto više. Na našoj radionici bilo je i mladih koji žele usvojiti znanje i vještine što nam je posebno drago da se ne zaboravi slavonska tradicija.

Radionicu su organizirale Branka Rimac i Verona Švaganović, a kako je bilo možete vidjeti u galeriji.