Dvodnevni četvrti „Tradicijski sokak“ u našoj školi

Zadovoljstvo nam je što smo i ove godine imali priliku realizirati „ Tradicijski sokak“ u prostoru naše škole. Tijekom dva dana 1. i 2.10.2024. godine pokazali smo različitim aktivnostima i radionicama kako se možemo barem na trenutak osvrnuti na prošlost, osjetiti ponos i osvijestiti važnost očuvanja tradicijskih vrijednosti.

Sokak zajednički obilježavaju  turistička skupina Istraživači baštine (voditeljica Miljenka Vujeva) i učenička zadruga Vridne ruke (voditeljica Ankica Živić) uz angažman mnogih naših profesora. Ovaj  projekt čuvara tradicijske baštine obuhvaća:  Vinkovačke jeseni pod sloganom „Ruke šokačkih uspomena“, Europski dan baštine pod sloganom „Baština ruta, mreža i veza“ i Svjetski dan turizma pod sloganom „Turizam i mir“.

Prvi dan realizirana je radionica za vrtić Lenije koju je vodila profesorica Dubravka Scharmitzer iz Srednje strukovne škole Antuna Horvata Đakovo sa svojim učenicima. Osim radionice, predavanja i izložbe vrijednih tradicijskih predmeta na sokaku je prikazan i kratki film na temu etno baštine, kulturne ostavštine i održivog razvoja koji je nastao u suradnji sa profesoricom Tatjanom Alerić. Sve aktivnosti unutar Tradicijskog sokaka bile su protkane rukama šokačkih uspomena.

Plesalo se kolo, igralo se sa čokočem kao u prošlosti, krunio se kukuruz, izrađivale su se ogrlice od kukuruza, pekle su se kokice i gledale su se vrijedne ruke naših gošća iz etno udruge „Divan“, Cerna (Jasna Kaluđer, Ružica Baletić i Jela Jemrić) koje su održale radionicu veza i fodrukovanja.

Prvi dan, naši učenici sudjelovali su na interaktivnom predavanju redatelja Vinkovačkih jeseni, Marka Sabljakovića koji je na svoj izniman i zanimljiv način prisutnima istaknuo da budu ponosni na svoju baštinu i kulturni identitet.

Drugi dan bio je organiziran za učenike OŠ „Vladimir Nazor“ iz Komletinaca i OŠ „Ivan Mažuranić“ iz Vinkovaca koji su sudjelovali na radionici, za učenike naših susjednih škola – Drvodjelske i Tehničke škole koji su šetali sokakom sa našim vodičima. Taj dan su učenici naše škole sudjelovali  na predavanju kolege Marina Ljubasa i njegovih učenika Svena Delića, Luke Slavića, Mihaela Petrinovića i Karla Pavelića (3.a) koji su prisutnima prezentirali svoj rad pod nazivom „Kako su živjeli naši stari“. Nakon predavanja u utorak i srijedu uslijedio je kratki kviz znanja koji je osmislio profesor Josip Mikinac.

Samo da vam malo opišemo naš sokak…Na ulazu su uzvanike čekale naše prekrasne šokice, Anita Lasić (4.c) i Lucija Oršolić (3.d) koje su  prisutnima objasnile kakvo ruho nose i od čega se sastoji njihova nošnja. Naši vodiči sokakom Nikolina Berković, Antonela Martić, Sara Šimić, Ana Nikolić, Emanuela Delić i Katarina Hrgović iz 4.c i  Maja Marijana Mićić i Valentina Plašć iz 4.a predstavile su spoj tradicije (oplećak, tkanica i tradicijska frizura) i modernog stila odijevanja. Tradicijske frizure izradile su vrijedne ruke roditelja i naših nastavnica Josipe Bobovec i Marijane Matošević. Sva događanja svojim fotoaparatom popratila je školska foto skupina pod vodstvom profesora Kornelia Gorića.

Da se tradicija može ukomponirati u moderne elemente života i rada, pokazale su nam i naše učenice iz sektora tekstila pod vodstvom profesorice Ljubice Kolarević koje su predstavile modernu haljinu sa etno motivom. Pod vodstvom nastavnice Melite Matijević, učenici soboslikari izrađivali su natpise i šokačke riječi od stiropora i kukuruza. Moramo priznati da smo iznimno ponosni na njihova umjetnička djela. Što znače riječi avlija, šor, sokak, pendžer, ganak, ambar, đeram, oborak, sepet objasnili su prisutnima naši vodiči sokakom. Naši učenici, pomoćni slastičari, slastičari i kuhari izradili su tradicijske kolačiće pod vodstvom profesorica Eve Jurčić, Ana-Marije Stanković, Ružice Šošić i Dunje Čuljak.

Pod vodstvom profesorica Ivane Petričević i Ivane Paulić učenici recitatori i literati glumom, likovnim izričajem i pisanom riječju mlađim naraštajima pokazali su kako se baštini tradicija i čuvaju ruke šokačkih uspomena. U recitatorskom dijelu programa sudjelovali su: Martina Barić, 2. a, Luka Starčević, 2. e, Gabriela Breščaković, 2. e i Ana Marošević, 3. d. Učenike je uvježbala prof. Ivana Petričević.  Kao literati predstavili su se: Ena Dukić, 1. a, Magdalena Bajzek,  1. a, Martina Barić, 2. a, Lora Valentić, 2. a, Mia Šimičić Cestar, 2. a, Tonka Čačić, 2. a, Tonka Primorac, 2. a, Gabrijela Paponja, 2. e -mentorica: Ivana Petričević; Nika Kristović, 2. b i Luka Katić, 2. g  − mentorica: Ivana Paulić.  

Zahvaljujemo kolegi Ivanu Rimcu, nastavnicama Branki Rimac i Nevenki Biondi na podršci i suradnji kao i ostalim kolegama koji su bili naši posjetitelji i koji su poduprli naš napor u očuvanju tradicijskih vrijednosti našeg kraja.

Sretni smo što ste bili dio naše tradicijske priče i veselimo se ponovnom druženju na istom mjestu i iduće godine!

                                                                                   Miljenka Vujeva i Ankica Živić