Soboslikar-ličilac

Soboslikari struganjem, čišćenjem i izravnavanjem pripremaju zidove za bojenje na čiju površinu zatim nanose različite vrste boja (kistovima, valjcima ili posebnim prskalicama). Drvene, metalne ili kamene dijelove građevina pripremaju za rad, tako da ih bruse, stružu, spaljuju stari sloj boje te čiste i izravnavaju. Zatim poslojavaju i završno boje mineralne, drvene i metalne podloge.

Kako bi pravilno organizirali i ustrojili posao, soboslikari – ličioci prije početka radova izračunavaju količinu potrebnog materijala računajući površine koje je potrebno obrađivati.

Soboslikar-ličilac treba usvojiti znanja o vrstama podloga i materijala, pomoću kojih će izvoditi radove, te steći vještinu izbora i korištenja alata, strojeva i radnih sprava potrebnih za rad na siguran način. Treba razviti etički i uljuđen princip u komunikaciji s naručiteljima, naučiti raditi samostalno i u grupi te biti ustrajan i korektan. Potrebno je stalno se informirati o novim materijalima i alatima. Zanimanje zahtijeva opću tjelesnu spretnost i pokretljivost. Potrebne su mirne i precizne ruke, zdrave noge, dobar vid, uz vrlo dobro razlikovanje boja i svjetlina. Poželjan je smisao za estetiku.

Ličilac radi u zatvorenim prostorima, gdje može biti propuha. Često ne može izbjeći prljavštinu, oštre mirise pa i utjecaje štetne po zdravlje. Na terenu radi u neugodnim i opasnim položajima, te na visinama.

Posao obavlja pretežito stojeći i mora se često saginjati. Radi na ljestvama i na radnim platformama. Posao se može obavljati u jednoj ili dvije smjene.

Osobe koje imaju strah od visine, koje nemaju sposobnost raspoznavanja boja, sklone su alergijama te imaju loše opće tjelesno zdravlje, ne mogu obavljati ovo zanimanje.

Značajke zanimanja
Program:
Soboslikar-ličilac - JMO
Sektor:
Osobne usluge, usluge zaštite i druge usluge
Trajanje:
3 godine

Nastavni plan i program:​

Predmet

Broj sati

1.razred

2.razred

3.razred

tjedno

godišnje

tjedno

godišnje

tjedno

godišnje

Općeobrazovni dio

Hrvatski jezik

3

105

3

105

3

96

Strani jezik

2

70

2

70

2

64

Etika/vjeronauk

1

35

1

35

1

32

Povijest

2

70

Politika i gospodarstvo

2

70

Tjelesna i zdravstvena kultura

1

35

1

35

1

35

Stručno - teorijski dio – obavezni

Tehnologija zanimanja

2

70

3

105

4

128

Crtanje s osnovama obojenja

1

35

1

35

1

32

Matematika u struci

2

70

1

35

1

32

Računalstvo

2

70

-

-

-

-

Stručno - teorijski dio – izborni

1.r-učenici biraju jedan od ponuđenih predmeta

2.r.-učenici biraju tri od ponuđenih predmeta

3.r-učenici biraju četiri od ponuđenih predmeta

Tjelesna i zdravstvena kultura

1

35

1

35

1

32

Matematika u struci

-

-

1

35

1

32

Ekologija

1

35

-

-

-

-

Strukovni predmeti

-

-

1

35

1+1

32+32

Praktični dio

Tehnološke vježbe

1

35

3

105

3

96

Praktična nastava u školi (maks)

325

165

64

Praktična nastava u radnom procesu (min)

540

630

640