Recitatorica Larisa Matić kao sudionica priredbe Štokavčići (Šokačka rič 18)

U okviru znanstvene i kulturne manifestacije Šokačka rič 18, autorice i voditeljice projekta prof. dr. sc. Anice Bilić, 6. studenoga 2020. godine upriličena je priredba naslovljena Štokavčići. S obzirom na nepovoljnu epidemiološku situaciju u našemu gradu, priredba je održana na daljinu putem Zoom aplikacije. Zadaća priredbe Štokavčići, koju vodi Ksenija Petričić, jest očuvati organski idiom našega kraja te zavičajnim izričajem poticati govorne vrednote žitelja slavonske ravni.

 Na ovogodišnjim Štokavčićima sudjelovali su promicatelji šokačke riči iz Komletinaca (Gagulančići Osnovne škole „Vladimir Nazor”), Bošnjaka (Osnovna škola fra Bernardina Tome Leakovića), Cerića (Osnovna škola Zrinskih Nuštar, Područna škola Cerić), Ivankova (KUD „Ivan Goran Kovačić”) i Vinkovaca (Srednja strukovna škola Vinkovci). Štokavčići iz osnovnih škola predstavili su se videozapisom, a naša recitatorica Larisa Matić (1. a) uživo je sudjelovala u priredbi i utjelovila lik Anke Lešićeve (Julijana Matanović, Tko se boji lika još?). Učenicu je uvježbala profesorica Ivana Petričević. Pohvaljujemo Larisu Matić što je i u ovim zahtjevnim vremenima srčano pristupila pripremanju monologa putem Zoom aplikacije i Teamsa. Dokazala je da ljubav prema zavičajnom govoru može nadjačati negativne misli uzrokovane koronavirusom.

Ivana Petričević, prof.