Recitatori kao štokavčići na Šokačkoj rič 19

          Znanstveno-kulturna manifestacija Šokačka rič 19, voditeljice dr. sc. Anice Bilić, upriličena je 5. studenoga 2021. godine u Hotelu Villa Lenije u Vinkovcima uz pridržavanje propisanih epidemioloških mjera. U okviru manifestacije koja promiče zavičajne govorne vrednote održan je program naslovljen Štokavčići u kojemu mladi naraštaji kazuju tekstove na organskom idiomu.

           Ove godine sudjelovali su štokavčići iz Osnovne škole fra Bernardina Tome Leakovića iz Bošnjaka, KUD-a „Slavko Mađer“ iz Cerića, KUD-a „Ivan Goran Kovačić“ iz Ivankova (videozapis) i Srednje strukovne škole Vinkovci. Program je vodila gospođa Ksenija Petričić.

         Našu školu predstavili su Nikolina Jakić (3. a, pjesma Branka Radmana Neke nove slike), Josip Jurković (1. e, pjesma Antuna Vuića Deda i unuk) i Franjo Mikinac (3. e, monolog iz knjige Julijane Matanović Tko se boji lika još? – lik Đuke Begovića). Učenike je pripremila profesorica Ivana Petričević.

          Naši su se učenici pokazali izvrsnim govornicima zavičajnoga izričaja i dokazali da i mlađi naraštaji cijene govor svoga kraja. Zahvaljujemo učenicima recitatorima što su unatoč ovoj nepredvidljivoj godini uzrokovanoj koronavirusom srčano pristupili pripremi svoga nastupa te su izdvojili puno slobodnoga vremena kako bi u konačnici pokazali izuzetnu glumačku smjelost.

Ivana Petričević, prof.