Slastičar

Slastičar izrađuje kolače, kreme, sladoled i ostale slastice. Glavne sirovine s kojima radi su mlijeko i mliječni proizvodi, šećer, kakao, brašno, jaja, različite vrste voća i mirodija. Ovisno o vrsti slastice koju priprema slastičar prema potrebi namirnice s kojima radi opere, oguli, usitni, samelje, nareže, izriba, usitni i sl. Sve to može obaviti ručno ili električnim strojevima ili napravama. Za izradu tijesta za kolače i biskvita slastičar priprema kalupe, oblikuje tijesto, stavlja ga u kalupe ili limove te nadzire njegovo pečenje. Pripremljene biskvite i tijesta za kolače premazuje ili puni kremom, koju također sam priprema. Kolače ukrašava glazurom, voćem, šećerom u prahu, jestivim ukrasima te ih reže na prikladnu veličinu i oblik.

Posao slastičara je i kuhanje voćnih želea, marmelada, džemova i pudinga kao i priprema različitih vrsta sladoleda i marcipana. Slastičar pripremljene slastice slaže na pladnjeve i odnosi u prodajni prostor slastičarnice ili ih pakira u kutije za transport do trgovina i restorana.

U svom radu slastičar se služi raznim kuharskim i slastičarskim priborom, alatima i strojevima te njegov posao obuhvaća i njihovo održavanje, čišćenje i podmazivanje te provjeru njihovog rada.

Slastičar većinom rade prema radnim nalozima, a od njega se očekuje da svoj posao obavi u skladu sa zahtjevima kvalitete, sigurno i savjesno te da radi sukladno higijenskim propisima.

Značajke zanimanja
Program:
Slastičar - JMO
Sektor:
Turizam i ugostiteljstvo
Trajanje:
3 godine

Nastavni plan i program

Naziv predmeta

Broj sati

1.razred

2.razred

3.razred

tjedno

godišnje

tjedno

godišnje

tjedno

godišnje

Općeobrazovni dio

Hrvatski jezik

3

105

3

105

3

96

Strani jezik

2

70

2

70

2

64

Povijest

2

70

-

-

-

-

Vjeronauk/Etika

1

35

1

35

1

32

Tjelesna i zdravstvena kultura

1

35

1

35

1

32

Politika i gospodarstvo

-

-

2

70

-

-

Stručno - teorijski dio s izbornom nastavom

Matematika u struci

2

70

1

35

1

32

Tehnologija zanimanja *

2

70

3

105

2

64

Kulturno povijesna baština

-

-

-

-

1

32

Marketing u turizmu

-

-

-

-

2

64

Enologija s gastronomijom

 

 

1

35

 

-

Vođenje i organizacija slastičarnice

 

 

 

 

1

32

Strani jezik II

1

35

1

35

1

32

Izborna nastava

1

35

21

35

1

32

TZK

Matematika u struci

Strani jezik II

Stručni predmeti

 

 

 

 

 

 

Tehnologija zanimanja 2/3/2

Osnove higijene

½

15

 

 

 

 

Kemija

½

15

 

 

 

 

Poznavanje robe i prehrana

1

40

2

70

2

64

Biologija i ekologija

-

 

1

35

 

 

Praktični dio (35 tjedana u školi, 40 tjedana u ugostiteljskom objektu)

Naziv predmeta

Broj sati

1.razred

2.razred

3.razred

godišnje

godišnje

godišnje

 Praktična nastava u školi*

-Slastičarstvo s vježbama

- Bonton

-Ugostiteljsko posluživanje

- Osnove računalstva s vježbama

 

 220

35

35

 70

 

240

 -

30

 -

 

160

-

-

-

Ukupno

360

270

160

Praktična nastava u ugostiteljskom objektu**

Nastavna godina (35 tj)

Ljetna praktična nastava

 

 

350

190

 

 

430

200

 

 

640

Ukupno

540

630

640

Sveukupno

900

900

800

 * Kombinira se teoretska i praktična nastava. U okviru kuharstva s vježbama  realiziraju se i sadržaji zaštite na radu  (do 15 sati). Učenici prvog razreda prije početka praktične nastave u radnom procesu (kod obrtnika ili trgovačkog društva trebaju obaviti najmanje 70 sati praktične nastave u školskoj radionici kako bi savladali osnove struke i položili ispit iz zaštite na radu. 

** Praktična nastava u ugostiteljskim objektima organizira se u obrtničkoj radionici na temelju Ugovora o naukovanju i ugostiteljsko-turističkim poduzećima na temelju Ugovora u praktičnoj nastavi koja sklapa škola i poduzeće. Nastava se može organizirati i u školskim radionicama škola, ako su za to osigurani potrebni uvjeti i ako se ne mogu sklopiti ugovori o naukovanju u praktičnoj nastavi jer za to ne postoji osigurana radna mjesta u obrtničkim radionicama i radnim poduzećima.