Milenijsko natjecanje iz kreativne industrije nacionalno je i međunarodno natjecanje organizirano za osnovnoškolce, srednjoškolce i studente iz Republike Hrvatske i inozemstva. Natjecanje je oblikovano po pedagoškim i metodičkim standardima, a održalo se od 5. do 6. prosinca 2024. na Ekonomskom fakultetu u Osijeku.
Iz Srednje strukovne škole Vinkovci su se natjecala dva tima.
Tim VinKsice fizerke su 3.f razreda Vanesa Peranović, Katja Golubičić i Lorena Sabadoš s mentoricom Josipom Bobovec.
One su imale kreativnu ideju po uzoru na Mitološka bića Vile plesti konjima grive i ukrašavati ih ogledalcima, te ponuditi turističkoj zajednici za tradicijske manifestacije usluge pletenja i ukrašavanja konja.
Tim Duše ovih prostora, modne tehničarke 3.b razreda Iva Blažinkov i Mihaela Dominković s mentoricom Ljubicom Kolarević laureati su 6. Milenijskog natjecanja!
Na početku projekta su se upitale: „Što bi mogle ponuditi nešto novo od modnih proizvoda, a da je nosivo, inovativno“, gledale su izloge, što se novo nosi i tada im je brzo „kliknulo“ u glavi – inovativni pojas koji podiže svaku modnu kombinaciju.
Razmišljale su kako spojiti baštinu s glagoljicom. U istraživanju naišle su na povijest o slavonskoj glagoljici kako bi Slavonija mogla biti kolijevka glagoljaštva u Hrvatskoj za što postoje određeni povijesni dokazi o glagoljskim natpisima.
Oduševljene ovim zapisom, tim Duše ovih prostora odlučile su još nešto uzeti iz naše slavonske baštine, što su napravile vrijedne ruke naših baka, heklane miljetiće i redizajnirati ih s glagoljskim slovima. Kroj pojasa računalno su modelirale na satu Računalnog modeliranja i dizajniranja kroja. Početna slova njihovih imena su na uglatoj glagoljici izrezivale i oblikovale od istog materijala kao što je pojas, umjetne eko kože s 3D pojačanjem od filca te ih postavile na heklanu posteljicu. Slova su na Pojasu glagoljične baštine povezana čičak trakom pa se mogu mijenjati. Nadaju se da će njihova inovativna modna ideja uskoro zaživjeti.