„Ako dotakneš lipicanca, dotakneš povijest…“

U ponedjeljak, 4. ožujka 2024. godine učenici uključeni u projekt Arheolozi Jučerašnjega svijeta, kao i mentori projekta Branka Rimac i Maja Vidić, imali su bogat dan. Posjetili smo našu partnersku školu Srednju strukovnu školu Antuna Horvata u Đakovu.

Razlog posjete bila je razrada i provedba projektnih aktivnosti kroz nekoliko pripremljenih radionica. Nismo bili sami, nego u ugodnom društvu pridruženih partnera našega projekta: Državne ergele lipicanaca Đakovo, Turističke zajednice grada Đakova, OŠ Vladimira Nazora, OŠ Josipa Antuna Ćolnića i OŠ Ivana Gorana Kovačića.

U holu škole, nakon prigodnog govora ravnatelja Mirka Ćurića, te partnera i pridruženih partnera, održala se šahovska radionica pod nazivom Tajna šaha. Radionica je nadahnuta Šahovskom novelom Stefana Zweiga.

U školskoj knjižnici kroz radionicu Svijet jučerašnjih riječi, istraživali smo život i djela Josipa Kosora i Stefana Zweiga na temelju knjige Josipa Kosora „Moj prijatelj Stefan Zweig“ / „Mein Freund Stefan Zweig“, koje nam je prezentirao dr. sc. Ivica Matičević.

Radionica Oživljeni Jučerašnji svijet uključivala je izradu projektnih suvenira, u CNC i keramičarskom praktikumu škole.

U kuharskom praktikumu sudjelovali smo u radionici pod nazivom Gastronomska nostalgija. Gastronomsko-umjetnička  radionica obuhvaćala je priređivanje tipičnih jela austrougarske kuhinje, kao što su juha s knedlama, bečke šnicle i izrada lincera. Ali nismo zaboravili i nagrađivanu Doneganijevu tortu. Sve smo s užitkom i probali!

Nakon radionica, uputili smo se prema Državnoj ergeli lipicanaca Đakovo, gdje smo se upoznali s poviješću i radom Državne ergele lipicanaca Đakovo– Lipik. Oduševljenje lipicancima, kao neiscrpnim nostalgijom, ne treba posebno naglašavati… nego reći…

Dotaknuli smo lipicanca, dotaknuli smo povijest!

Poveznica na fotografije:

https://matanovacphotography.pic-time.com/-arheolozijueranjegsvijeta/gallery

Mentor projekta: Maja Vidić